Kılavuz

Ara

Son Eklenenler

11 sonuçtan 1 - 5 arası gösteriliyor...
 • Değişimin Özneleri Olarak Çocuklar: Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin Periyodik Raporlanmasında Çocuk Katılımına İlişkin Kılavuz
  (Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC), 2007) Miller, Jennifer
  "Elinizdeki bu belgede, Çocuk Haklarına dair Sözleşme bağlamındaki izleme ve rapor süreçlerine çocukların nasıl dahil edilebilecekleri konusunda bilgiler bulacaksınız. Her somut durum diğerinden farklıdır. Dolayısıyla, bu belgenin, yalnızca kılavuzlar sunduğu unutulmamalıdır.Ülkenin, çocukların veya izlenen konunun/temanın özelliklerine göre kılavuzlarını uyarlanması gereklidir."
 • Çocuk Hakları İçin Ağ Kurma Çalışmaları Hükümet Dışı Kuruluşlar (HDK) İçin Kılavuz
  (uluslararası çocuk merkezi, 2006-04) uluslararası çocuk merkezi
  Bu kılavuzun hazırlanmasına Çocuk Hakları Sözleşmesi HDK Grubu Ulusal Koalisyonlar Görev Birimi’nin girişimiyle başlanmıştır ve kılavuz Cenevre’deki HDK İrtibat Birimi ile birlikte kaleme alınmıştır. Amaçlanan, HDK’ların çocuk hakları koalisyonları kurmalarına ve bu koalisyonları sürdürmelerine yardımcı olacak pratik bir araç geliştirmekti. Kılavuzda, koalisyon oluşumunda nasıl hareket edileceği, çocuk haklarının savunulmasında kullanılan yöntemler ve HDK’ların başta Çocuk Hakları Komitesi’ne iletecekleri raporlar olmak üzere izleme mekanizmalarından nasıl yararlanabileceklerine ilişkin görüşler yer almaktadır.
 • Çocukların Cinsel Sömürü ve Cinsel İstismardan Korunması için Terimler & Kavramlar Kılavuzu
  (ecpat - uluslararası çocuk merkezi, 2019) ecpat - uluslararası çocuk merkezi
  ECPAT’ın girişimiyle, çocukların cinsel sömürüden ve cinsel istismardan korunması alanında bir terimler ve kavramlar kılavuzu hazırlamak amacıyla Kuruluşlar Arası Çalışma Grubu oluşturulmuştur. Çalışma Grubu üyelerinin bu görevi sahiplenip değerli katkılar yapmaları sonucunda bu Kılavuz, Lüksemburg’da benimsenmiştir; bu nedenle “Lüksemburg Kılavuzu” olarak da bilinir. Belgenin amacı, çocukların cinsel sömürüsü ve cinsel istismarının her biçiminin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için çalışan tüm kişi ve kuruluşlara çalışmaları sırasında karşılaşabilecekleri farklı terimleri ve kavramları anlamaya ve kullanmaya yardımcı olacak bir kılavuz sunmaktır.
 • Çocuk Hakları: Stratejik Davalar için Kılavuz
  (Çocuk Hakları Enformasyon Ağı, 2009) Çocuk Hakları Enformasyon Ağı
 • Engelli Hakları Odaklı Kapsayıcı Okul İçin Öğretmen Kılavuzu
  (Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2019) Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi
  Bu kılavuz, esas olarak etkinlik önerilerini öğretmenlerle paylaşmak üzere hazırlandı. Etkinliklerle birlikte etkinliklerin uygulanması esnasında dikkat edilmesini önerdiğimiz ve etkiyi artıran önemli notlarımızı da paylaşmayı önemsedik. Ayrıca öğretmenlerin ihtiyaç duydukları durumlarda okul içerisinde ve dışarısında destek alabilecekleri paydaşlardan oluşan bir ağ örmelerinin önemine inanıyoruz. Bu nedenle kılavuzda, böyle bir ağın örülmesine yönelik önerilerimize de yer verdik.